Tiltakene videreføres
Tiltakene som ble vedtatt til 26. mars videreføres til 13. april. Disse tiltak er:
- Hold avstand: Når man er ute, bør man ikke være mer enn fem sammen i gruppe og folk bør holde minst to meters avstand når man er innendørs
- Stenging av barnehager og skoler: Tiltaket videreføres, men justeringer vurderes.
- Stenging av virksomheter dersom de ikke kan følge myndighetens pålegg om smittevern (fysioterapeuter/manuellterapeuter, kiropraktorer, optikere, fotterapeuter, logopeder, psykologer, komplementær og alternativ medisin, alternativ behandling, andre virksomheter utenfor spesialisthelsetjenesten): Tiltaket videreføres, men det bør legges til rette for drift ved nærmere bestemte unntak via digital kommunikasjon, der det er mulig.
- Stenging av arrangementer, treningssentre, svømmehaller, frisører, hudpleie osv.: Tiltaket videreføres.
- Helsepersonell som jobber med pasientbehandling forbys å reise til utlandet: Tiltaket videreføres til april 2020.
- Personer som ankommer Norge skal oppholde seg i karantene i 14 dager: Tiltaket videreføres.
- Personer som har hatt nærkontakt med smittede skal være i karantene i 14 dager etter kontakten: Tiltaket videreføres, eventuelt med økt testing som vil gi en bedre oversikt over hvem som er smittet av dem som sitter i karantene.
- Personer som er mistenkt smittet eller bekreftet smittet skal oppholde seg i isolering: Tiltaket videreføres.
- Alle helseinstitusjoner skal innføre adgangskontroll og alminnelig besøksstans: Tiltaket videreføres.
- Evenes kommune har også krav om karantene fra spesielle områder i Norge gjeldene inntil videre. Les mer her.
Samlet informasjon: