Handel og service

Her finner du emneord tilknyttet Handel og service.
Kunnskapsprøve om alkoholloven
Den som skal være styrer eller stedfortreder for en alkoholbevilling må ha bestått kunnskapsprøve om alkoholloven.
Kommunen arrangerer individuelle kunnskapsprøver. Enhver som ønsker det kan få avlegge slik prøve og kan avtale tid for dette med saksbehandler på kommunen. Prøven tar 45 minutter. Det skal betales et gebyr for å avlegge slik prøve. Dette må være betalt på forhånd.
Les mer …
Salgsbevilling for alkohol
Den som ønsker å selge alkoholholdig drikk fra butikk må søke om salgsbevilling. Søknader behandles først administrativt, deretter politisk.
Det må søkes om ny bevilling ved vesentlig endring i eiersammensetning eller endring av konsept for virksomheten. Ved konkurs faller bevillingen bort.
Les mer …
Den som ønsker å drive skjenking av alkohol må først søke om alminnelig bevilling for skjenking av alkoholholdig drikk. Søknader behandles først administrativt, deretter politisk. Unntatt er søknader om bevilling til et enkelt arrangement/ambulerende bevillinger som kun behandles administrativt.
Les mer …
02. mars 2010
Hovedformålet med alkoholpolitikken er å motvirke de skadevirkningene som alkoholbruk kan føre med seg. For å oppnå dette er en rekke forskjellige virkemidler tatt i bruk. Disse er rettet mot tilbudssiden og etterspørselssiden. Alkoholloven spiller en viktig rolle i denne sammenheng og flere av tiltakene som regulerer tilgangen og omsetning av alkohol er nedfelt her.
Om alkoholloven
Kommunal salgs- og skjenkebevilling
Kunnskapsprøven
Skjenkebevilling for enkeltanledninger
Det finnes tre typer skjenkebevilling for enkeltanledninger:
- Ambulerende bevilling (deltakere i sluttet selskap).
- Alminnelig bevilling for enkelt åpent arrangement 1-6 dager.
- Alminnelig bevilling for enkelt åpent arrangement utover 6 dager.
Les mer …