Registrering i samemanntallet

Skriv ut
PDF

Alle samer i Norge har rett til å delta i sametingsvalg, forutsatt at man oppfyller kravene for registrering i samemanntallet.

For å kunne registrere seg i samemanntallet må man erklære at man:

• oppfatter seg selv som same

• har samisk som hjemmespråk, eller at minst en av foreldrene, besteforeldrene eller oldeforeldrene har eller har hatt samisk som hjemmespråk, eller er barn av en som allerede er registrert i samemanntallet.

Stemmerett

Stemmeberettigede ved sametingsvalget er samer som har fylt 18 år eller fyller 18 i valgåret. Stemmerettsreglene følger reglene for kommunestyrevalg og fylkestingsvalg, det vil si at samer som er statsborgere i andre nordiske land har stemmerett dersom de den 31. mai i valgåret står innført i folkeregisteret som bosatt i Norge.

Samer som ikke er norske statsborgere eller fra et nordisk land, har stemmerett hvis de har vært bosatt i Norge i sammenheng de siste tre årene før valgdagen. Norske samer som er bosatt i utlandet har stemmerett dersom de noen gang har vært registrert som bosatt i Norge.

Skjema for registrering i samemanntallet er tilgjengelig på Sametingets nettside.

Søk i nettstedet

Vi bare spør

Bør skolestrukturen i Evenes endres?
 

Dagens tips

.. alle innbyggere kan være "Folkets røst", og få ordet i Kommunestyret.

Besøk oss på


twitter

5 kommuner - 1 portal

Til nettstedet

Ledige stillinger

ledig stilling2

Evenes kommune, Postboks 43, 8539 Bogen i Ofoten | Telefon: 76 98 15 00 | Telefaks: 76 98 15 10
Besøksadresse: Bergvikveien 11, 8533 Bogen i Ofoten | E-post: postmottak@evenes.kommune.no | Org.nr.: 940 642 140
Ansvarlig redaktør: Rådmann Steinar Sørensen. Feil og mangler meldes >>her.
Prosjekt LoveIT Utviklet i Joomla! 1.5 Levert av JooCom AS, Drammen